Oplev blues og litterære anbefalinger i Sæby

dato

Retfærdigheden i Sæby byder på to spændende arrangementer for både musikelskere og bogentusiaster. Den 24. oktober 2025 kan du opleve en energisk blueskoncert, mens den 3. november 2025 står i litteraturens tegn med bibliotekarernes boganbefalinger.

Bluesaften med HP Lange og Jens K. Dam

Fredag den 24. oktober 2025 kl. 19:00 er der lagt op til en aften fyldt med musikalsk energi, når HP Lange og Jens K. Dam indtager scenen på Retfærdigheden. Med over 30 års erfaring inden for bluesmusikken, leverer de et forrygende mix af Delta Blues, Roots og egne sange. Det er næsten blevet en tradition at opleve deres samspil i Retfærdigheden, og de to musikere glæder sig til at give publikum en uforglemmelig oplevelse.

Litterære anbefalinger for forår og sommer

Mandag den 3. november 2025 kl. 19:00 kan du få inspiration til din næste læseoplevelse. Bibliotekarerne præsenterer deres favoritter blandt årets nye bøger, så du kan finde inspiration til forårets og sommerens læsning. Arrangementet inkluderer kaffe og æblekage, hvilket gør det til en hyggelig aften for alle bogelskere.

Praktisk information:
Blueskoncert:
Dato: Fredag 24. oktober 2025
Tid: Kl. 19:00
Sted: Retfærdigheden, Algade 14, 9300 Sæby
Entré: 200 kr
Billetter: Bestilles på www.retfaerdigheden.dk

Litterære anbefalinger:
Dato: Mandag 3. november 2025
Tid: Kl. 19:00
Sted: Retfærdigheden, Algade 14, 9300 Sæby
Entré: 50 kr inkl. kaffe og æblekage
Billetter: Købes via Biblioteket



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut