Frederikshavn byder nye værnepligtige velkommen med fællesskab og lokale tilbud

Foto: Frederikshavn Kommune.
dato

Torsdag den 26. februar blev Frederikshavn Kommune vært for et stort velkomstarrangement for de nye værnepligtige, hvor halvdelen starter på en ny, længere 11 måneders værnepligt.

Over forligsperioden skal antallet af værnepligtige på landsplan øges med 6500. En væsentlig del af de nye værnepligtige får deres daglige base i Frederikshavn, hvilket blev markeret med et velkomstarrangement i kommunen.

Formålet med arrangementet var at tage godt imod de værnepligtige og præsentere dem for de mange uddannelses-, forenings- og kulturtilbud, som Frederikshavn Kommune kan tilbyde.

Programmet startede kl. 17 og bød på forskellige fællesskabende aktiviteter. Både de værnepligtige og lokale unge deltog og kunne prøve kræfter med blandt andet bordfodbold, tænkeboks og rundt om bordet. Arrangementet var således med til at skabe et socialt fundament for de nye beboere.

Frederikshavn Kommune ser frem til at byde de værnepligtige velkommen og gøre dem bekendt med byens og kommunens mange muligheder.

https://frederikshavn.dk/om-kommunen/nyheder-og-arrangementer/nyheder/nyheder-og-pressemeddelelser/velkomst-arrangement-for-vaernepligtige

Kilde: Frederikshavn Kommune