I løbet af den kommende uge kan du deltage i forskellige aktiviteter i Sæby, herunder atletiktræning, et oplysende foredrag om Ukraine, skydetræning, og en aften med politisk indsigt på Christiansborg.
På tirsdag byder SIK 80 Atletik velkommen til en spændende atletiktræning med fokus på mangekamp. Træner Gunnar står klar til at guide både nye og erfarne deltagere, så medbring sportstøj og løbesko, og vær klar til en sjov træning.
Tidspunkt: Tirsdag 22. september 2026, kl. 17:00
Sted: SIK80 Klubhus, Klostervænget 30, 9300 Sæby
Entré: Fri entré
Ove Urup Madsen giver på onsdag et fascinerende foredrag om den aktuelle situation i Ukraine. Han vil belyse landets historie og den nuværende geopolitiske situation, samt dele erfaringer fra sin rolle i evakueringen af EUs kontor i Kharkiv.
Tidspunkt: Onsdag 23. september 2026, kl. 18:00
Sted: Mariehuset, Strandgade 13, 9300 Sæby
Entré: Information om entré ikke angivet
Onsdag aften er der mulighed for at prøve skydning med riffel eller pistol hos Firmaidræt Sæby. Oplev koncentration og præcision i denne sport, hvor alt udstyr kan lånes på stedet.
Tidspunkt: Onsdag 23. september 2026, kl. 19:00
Sted: Firmaidræt Sæby, Sæbygårdvej 32B, 9300 Sæby
Entré: Fri entré
Fredag kan du få et unikt kig ind i dansk politik på Christiansborg. Christine Cordsen deler ud af sin omfattende erfaring som politisk journalist og fortæller om magtens spil på Christiansborg.
Tidspunkt: Fredag 25. september 2026, kl. 19:00
Sted: Manegen - Sæby Kulturhus, Rådhuspladsen 2, 9300 Sæby
Entré: 100 kr
Opret din begivenhed her for at få dine arrangementer vist.
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenhederne kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek begivenheden inden du tager afsted.